Co zrobić, by dach nie rdzewiał?

Rdzewienie materiałów stanowiących pokrycie dachowe to nie lada problem. Niestety, ale często decydując się na elegancki dach kosztem jakości wykorzystywanych materiałów nie da się ustrzec korozji. Rozwiązaniem problemu może być jednak skorzystanie z blachy trapezowej.

Stal ocynkowana – sposób na korozję

Niektóre materiały są zdecydowanie bardziej podatne na korozję niż inne. Jeśli chodzi o stal, generalnie jest to materiał, który nie jest szczególnie odporny na rdzę. Właściwości stali ulegają jednak drastycznej zmianie, kiedy nałoży się na nią odpowiednio grubą warstwę cynku.

Jak łatwo się domyślić, właściwości stali nie są tu omawiane bez przyczyny. To właśnie z niej przeważnie tworzy się blachę trapezową, czyli najczęściej wykorzystywaną blachę, jeśli chodzi o dach i jego pokrycie.

Warto mieć na uwadze, że nie zawsze kupując blachę trapezową ze stali otrzymujemy pokrycie, które nie pokryje się rdzą. Rzecz w tym, że po prostu nie każda blacha trapezowa ze stali posiada warstwę cynku. Warto wiec uważnie wybierać blachę, aby nie trafić na produkt niezwykle niskiej jakości.

Co z wytrzymałością?

Odporność na rdzę to istotna cecha pokrycia dachowego. Jednakże, oczywistością jest, że solidne pokrycie musi posiadać także szereg innych właściwości. Przede wszystkim, musi to być wytrzymały materiał, którego nie zniszczy ulewa, grad, czy wichura.

Blacha trapezowa, o ile jest wykonana z porządnej stali powinna bez trudu wytrzymać wszystkie te zjawiska atmosferyczne o których mowa powyżej. Co więcej, dobra blacha nie zniszczy się nawet, jeśli spadnie na nią konar drzewa. Dlatego tez, materiał ten wybiera się wtedy, gdy potrzebny jest bardzo wytrzymały dach.

Gdzie spotkamy blachę trapezową?

Nie ma wątpliwości, że jeśli chodzi o właściwości blachy, nie sposób wręcz znaleźć jakiś lepszy materiał na pokrycie dachowe. Czy oznacza to jednak, że zawsze i wszędzie to właśnie blacha stanowi pokrycie dachowe? Oczywiście tak nie jest. Jeśli chodzi o domy mieszkalne, tak naprawdę dość rzadko możemy na ich szczycie przyuważyć blachę trapezową. Zdecydowanie częściej są tam dachówki.

Wydaje się, że rzadkie zastosowanie blachy trapezowej w domach mieszkalnych wynika z jej wyglądu. Po prostu, wedle gustów wielu ludzi, nie jest to zbyt atrakcyjny materiał. Wolą więc oni położyć na dachu ceramiczne dachówki. W takim przypadku obróbkami blacharskimi co najwyżej uzupełnia się trudno dostępne miejsca.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

© 2018 A MarketPress.com Theme