Tynk gipsowy

Remont domu, czy mieszkania wiąże się z podejmowaniem licznych decyzji i pokładem dużej ilości pieniędzy. Niestety, czasami nasza wiedza w tym zakresie nie jest wystarczająca i mamy wyraźny problem z zakupem odpowiednich materiałów. Na szczęście na ogół mamy do dyspozycji ludzi znających się na rzeczy, którzy chętnie i rozsądnie doradzą, jakie rozwiązanie będzie w danym wypadku najodpowiedniejsze.

Kwestią, którą zdecydowanie przyjdzie nam omówić przed wykonaniem gruntowanego remontu jest dobór odpowiedniego tynku naściennego. Osoby, które decydują się na tynk gipsowy powinny zaznajomić się z istotnymi informacjami na jego temat, gdyż nie w każdych warunkach można go położyć. W przypadku kładzenia tynku po budowie domu należy pamiętać o zasadzie 3-4 miesięcy, które koniecznie trzeba odczekać, aby mury spokojnie osiadły.Tynk ten, jak zresztą każdy materiał budowlany, ma zarówno swoje plusy i minusy. Do zalet tego rodzaju tynku zdecydowanie należy łatwość jego nakładania, co przekłada się również na szybkość wykonania pracy. Dodatkowym atutem jest jego jasny kolor, dzięki czemu tynk łatwo pokrywa się jasną farbą. To z kolei wpływa na ilość zużytej farby, która przy tego rodzaju tynkach jest znacznie mniejsza. Przy użyciu tynku gipsowego nie jest konieczne również stosowanie gładzi, gdyż tynk sam w sobie jest wystarczająco gładki. Do innych zalet tynku gipsowego należy jego izolacja termiczna, dzięki której może on w razie pożaru wytrzymać działanie ognia przez około 20 minut. Ponadto, przypisuje mu się prozdrowotne działanie, dzięki umiejętności regulowania wilgotności i poprawie mikroklimatu pomieszczenia. Mówi się nawet, że tynk gipsowy działa jak swego rodzaju bufor pochłaniający wilgoć i zwracający pochłoniętą wodę w przypadku nagromadzenia suchego powietrza. Istotną cechą tego rodzaju tynku jest również możliwość jego dekoracyjnego fakturowania (zacierania), dzięki czemu powstaje tynk ozdobny.

Niestety, tynk gipsowy nie jest rozwiązaniem idealnym i nie może być stosowany we wszystkich warunkach. Przede wszystkim tynk ten można kłaść tylko i wyłącznie wewnątrz domu, czy mieszkania. Ze względu na to, że tynk gipsowy ma tendencję do pochłaniania wilgoci nie wolno go stosować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, takich jak łazienka, czy piwnica. Z tego też powodu lepiej jest go kłaść w okresie wiosenno-jesiennym. Niestety, tego rodzaju tynk nie jest również tak wytrzymały, jak tynki, w skład których wchodzi cement, zatem trzeba uważać aby go niechcący nie uszkodzić. Należy także uważać ze wszelkiego rodzaju elementami metalowymi, które w zestawieniu z tynkiem gipsowym mogą ulegać rdzewieniu.
Ważnym aspektem, o którym należy wspomnieć przy analizowaniu tynku gipsowego jest sposób jego nakładania. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest nakładanie maszynowe, choć nadal stosuje się także tynk gipsowy ręczny, którego warstwa musi być jednak o wiele grubsza.

Każdy etap remontu domu czy mieszkania wymaga wstępnego zaprojektowania okupionego wieloma przemyśleniami. Wszystko po to, aby nie marnować czasu, pieniędzy i energii na późniejsze poprawki.

© 2018 A MarketPress.com Theme