Kleje przemysłowe – charakterystyka i podział

Nowoczesne kleje przemysłowe zastępują coraz częściej tradycyjne metody łączenia. Są to substancje, które wykorzystuje się z powodzeniem w wielu gałęziach przemysłu. Kleje są znane już od wieków, jednak te nowoczesne substancje chemiczne są znacznie lepsze i trwalsze i różnią się zdecydowanie od swoich poprzedników. Gdyby nie kleje przemysłowe niektóre gałęzie przemysłu nie miałyby szansy na rozwój.

Charakterystyka klejów przemysłowych

Kleje przemysłowe są bardzo różnorodne i specyficzne. W związku z tym, że wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu, na odmienne powierzchnie, o różnych komponentach, kleje różnią się między sobą nie tylko składnikami chemicznymi, ale także przeznaczeniem.Do szybkiego łączenia elementów niedużych wykorzystuje się kleje cyjanoakrylowe, do konstrukcji trudnych, bardzo wytrzymałych używa się klejów metakrylowych. Jako wszelkiego rodzaju zabezpieczenia sprawdzą się kleje anaerobowe, a do łączenia ze sobą różnych materiałów idealne będą kleje na bazie polimerów. Są również kleje, które sklejają ze sobą powierzchnie na gorąco. Wykorzystywane są one w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym, w poligrafii, klei się nimi kartony i materace.Wszystkie te kleje pełne są substancji chemicznych, ponieważ sklejają bardzo ważne powierzchnie, które nie mogą ulec rozklejaniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwego kleju przemysłowego?

Wybór klejów przemysłowych powinien być dokładnie przemyślany. Zależy on od kilku czynników. Po pierwsze od rodzaju sklejanej powierzchni, ponieważ nie ma kleju uniwersalnego, który sklei wszystko tak samo, od wielkości szczelin, które maja być łączone i od tego ile warstw kleju musi być położonych. Przy wybieraniu właściwego rodzaju kleju warto wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, to czy klej będzie używany na zewnątrz czy w środku. W niektórych przypadkach również kolor kleju jest nie bez znaczenia.Innym czynnikiem jest elastyczność kleju i jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także jego wydajność i cena zwłaszcza w przypadku większych inwestycji.

Różnice między klejami przemysłowymi a zwykłymi

Klej przemysłowy ma bardzo mocny zapach i jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego, jeśli jest stosowany bez zabezpieczeń.

Kleje przemysłowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

© 2022 A MarketPress.com Theme