Przydomowe oczyszczalnie biologiczne – alternatywa dla sieci kanalizacyjnej

Oczyszczalnia biologiczna dla domków jednorodzinnych to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego szamba zwłaszcza w momencie, gdy nie ma możliwości podłączenia budynku do kanalizacji. Dzięki niej można całkowicie zapomnieć o ściekach, gdyż działają praktycznie tak samo, jak wielkie oczyszczalnie miejskie, z tą różnicą, że dzieje się to na mniejszą skalę.

Zalety przydomowej oczyszczalni biologicznej

Oczyszczalnie biologiczne dla domków jednorodzinnych posiadają wiele zalet. Bardzo istotną z nich jest to, iż ich działanie jest niegłośne i bezzapachowe. Wysoka jakość oczyszczania sprawia zaś, że można zapomnieć o ściekach, tak jak w przypadku podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Uzyskuje się ponadto możliwość odzyskania i ponownego użycia wody.

Oczyszczalnia biologiczna dla domków jednorodzinnych to początkowo większy wydatek niż w przypadku szamba, jednak koszty te zwracają się w ciągu kilku lat. Dodatkowymi atutami są ich niewielkie wymiary, a także prosta obsługa.

Innowacyjne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Przydomowe oczyszczalnie są jednym z najlepszych sposobów pozbywania się ścieków, jednak niektóre z nich wymagają dużej powierzchni. Biologiczne wersje stanowią rozwiązanie tego problemu, gdyż zajmują średnio jedynie 8 metrów kwadratowych, podczas gdy inne po kilkadziesiąt. W związku z tym na oczyszczalnię biologiczną dla domków jednorodzinnych może sobie pozwolić nawet właściciel malutkiej działki. Ponadto jej lokalizacji nie ogranicza ani rodzaj gruntu, ani też poziom wód gruntowych. Największą wadą jest w tym przypadku koszt początkowy. Istnieją wersje z osadem czynnym lub be złożem biologicznym. Opracowano również modele hybrydowe, które łączą w sobie obie te technologie.

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna dla domków jednorodzinnych jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, które nie wymaga dużej ilości miejsca na system drenażowy, a także nie ma potrzeby dodawania do niego biopreparatów. Jednak to właśnie niewydzielanie brzydkich zapachów jest często jednym z najbardziej przekonujących argumentów.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni biologicznych

Z osadem czynnym: zawiera ona 3 komory, z czego pierwsza z nich pełni funkcję zbiornika wstępnego, druga zajmuje się napowietrzaniem, zaś trzecia jest osadnikiem wtórnym.

Ze złożem biologicznym: najpierw ścieki z osadnika gnilnego przepływają do zbiornika ze stałym, napowietrzonym złożem biologicznym. Na jego powierzchni rozwija się biologiczna błona z bakterii, które oczyszczają ścieki przy pomocy odżywiania się związkami znajdującymi się w ściekach. Po oczyszczeniu woda może być odprowadzona do gruntu, urządzeń wodnych i wód powierzchniowych.

© 2019 A MarketPress.com Theme