Układamy podłogę z desek. Od czego zacząć?

Podłogi z desek to estetyczne rozwiązanie, które może dodać klasy każdemu wnętrzu. Ułożenie podłogi z desek nie jest trudne. Warto jednak odpowiednio przygotować się do tego. Ułożona podłoga będzie służyć przez lata. Jak się do tego wszystkiego zabrać? Pomoże w tym nasz poradnik.

Dlaczego warto ułożyć podłogę z desek?

Układanie podłogi z desek w domach ma dużą tradycję. Obecnie na rynku znajdziemy tańsze materiały, które mogą obniżyć koszty całej operacji. Podłoga z desek ma jednak dużo zalet, które sprawdzą się w każdym mieszkaniu. Ma duże walory estetyczne i sprawia, że wnętrze zyska niepowtarzalny charakter. Szczególnie sprawdzi się podłoga z desek o różnych szerokościach. Podczas ułożenia takiej podłogi można wykorzystać deski wąskie i szerokie. Wykorzystując deski o różnych szerokościach uzyskuje się efekt, który nie będzie dostępny w żadnym innym pomieszczeniu. Deski gwarantują również doskonałą izolację cieplną i dźwiękową.

Jakie deski na podłogę wybrać?

Podczas wyboru desek na podłogę należy zwrócić uwagę na twardość drewna oraz grubość deski. W miejscach uczęszczanych preferowane jest twarde drewno. Wyróżnić możemy tutaj drewno jesionowe lub bukowe. Grubość deski na podłogę powinna wynosić nie mniej niż dwa centymetry. Dobrym rozwiązaniem jest użycie desek o grubości trzech centymetrów. Do ułożenia podłogi z desek wymagane są również legary. Legary to belki, które układane są jako mocowanie całej konstrukcji. Na legary wybiera się najczęściej drewno sosnowe. Długość legarów powinna być nieco mniejsza od wymiarów pomieszczenia. Należy zostawić kilka centymetrów na szczelinę dylatacyjną.

Jak ułożyć podłogę z desek?

Podstawą konstrukcji podłogi z desek są legary. Należy je ułożyć równolegle do siebie oraz do ściany, na której znajduje się okno. Legary przytwierdzane są do podłoża za pomocą specjalnych wkrętów. Pomiędzy legarami powinien być zachowany odstęp wynoszący około 60 centymetrów. Na legarach przytwierdzamy deski w kierunku prostopadłym do okna. Całą konstrukcję można dodatkowo uodpornić na czynniki zewnętrzne za pomocą cyklinowania oraz lakierowania. Lakierowanie podłogi z desek ma wiele zalet. Polakierowana podłoga jest bardziej odporna na zarysowania oraz osiadanie brudu. Dzięki temu zachowa swoją estetykę jeszcze dłużej.

© 2022 A MarketPress.com Theme