Jak stworzyć klimat za pomocą oświetlenia?

Nastrój i klimat w mieszkaniu to zasługa nie tylko mebli i dodatków, ale również oświetlenia. Wybór odpowiednich lamp powinien być podyktowany nie tylko względami praktycznymi, ale również naszym poczuciem estetyki. Ogromny wybór tego rodzaju dodatków w sklepach z oświetleniem pozwala na stworzenie niezwykłych przestrzeni otulonych światłem.

Oświetlenie ogólne, czyli to, czego nie może zabraknąć

Jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia i spotkamy je w prawie każdym mieszkaniu, choć bywają i takie, szczególnie te nowoczesne, które ze względów estetycznych rezygnują z oświetlenia ogólnego. Pod pojęciem ogólne rozumie się oczywiście takie, które zapewnia jasność całemu pomieszczeniu. Zazwyczaj są to lampy wewnętrzne w stylu dużych wiszących żyrandoli zwisających z sufitu.

Obecne trendy pokazują, że mogą to być również inne ciekawe formy oraz kształty wykonane z różnorodnych materiałów. Oprócz szkła i tworzyw sztucznych niezwykle popularny jest metal, który może przybierać różne, czasem bardzo fantazyjne kształty, a także papier, drewno i inne tworzywa sztuczne, często pozyskane także z recyklingu.

Doświetlamy, czyli oświetlenie kierunkowe

Lampy wewnętrzne pomogą nam również doświetlić i wydobyć z mroku to, co oświetlenie ogólne nie jest w stanie zrobić. Nadają się do tego różnego rodzaju lampy stojące, stołowe, lampki na biurka, które kierują swoje światło w jeden określony punkt. Funkcję tę także mogą spełniać kinkiety czy plafony. W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór tego rodzaju dodatków. Możemy więc bez problemy dopasować je do stylu naszego mieszkania.

Rolę takich kierunkowych “doświetlaczy” pełnią także coraz bardziej modne reflektory oraz oświetlenie szynowe. Jest to niezwykle praktyczne, ponieważ zbyt słabe światło nie spełnia odpowiednich warunków do czytania czy pracy przy biurku. Zdecydowanie warto doposażyć w nie nasze mieszkanie. One również mogą pełnić rolę dekoracyjną.

Oświetlenie dekoracyjne lub akcentujące

To ostatnio coraz bardziej popularny trend, który ma na celu zabawę światłem i skierowanie naszej uwagi na sam efekt świetlny, jaki udało nam się uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków. Oczywiście jest to również rodzaj dodatkowego światła, które pełni także swoje użytkowe funkcje.

Jakie lampy wewnętrzne zastosować do takiego celu? W takim przypadku świetnie sprawdzą się lampy LED, które można montować w formie listew czy taśm. Dzięki nim podświetlimy na przykład lustro, kuchenny blat, fragment ściany czy obraz wiszący nad kanapą.

© 2022 A MarketPress.com Theme