Czujnik dymu w domu lub mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo w domu i mieszkaniu to podstawa. Dlatego też używając standardowego pieca lub kominka konieczne jest zainstalowanie czujnika dymu. Dlaczego jest to tak istotne i co warto wiedzieć, zanim umieści się tego typu urządzenie?

Dlaczego czujnik dymu i czadu jest niezbędny?

Ulatniający się dym to nie tylko zanieczyszczenie powietrza w postaci nieprzyjemnego zapachu. Wiele osób zapomina o tym, iż często dym niesie ze sobą czad. Czad to nic innego jak tlenek węgla, który ma możliwość trwałego łączenia się z hemoglobiną. Co za tym idzie – wypiera z organizmu tlen. A bez tlenu nie są możliwe ważne procesy w organizmie. Czujnik dymu i czadu to urządzenie, które jest w stanie zaalarmować domowników o nieszczelności instalacji. Dlaczego takie urządzenie jest konieczne, skoro teoretycznie dym można zazwyczaj wyczuć bez trudu?Nieszczelność instalacji nie musi objawiać się zapachem spalenizny. Zdarza się, że czad wydostaje się bez dymu. Oznacza to, że bezwonny gaz, jakim jest tlenek węgla, może unosić się w powietrzu i nikt z domowników nie ma szans tego zauważyć. Certyfikowany czujnik czadu i gazu jest więc urządzeniem niezbędnym.

Czujnik gazu i czadu – gdzie go instalować?

Takie urządzenie jak czujnik gazu i czadu można zakupić w sklepie i samodzielnie go zainstalować. Wiele osób popełnia jednak błąd, umieszczając urządzenie zbyt blisko pieca, kominka czy kuchenki. Warto pamiętać, że tak umieszczony czujnik czadu i gazu może dawać fałszywe alarmy. Jednocześnie czujników dymu i czadu nie można umieszczać zbyt daleko od urządzeń. Warto jednak zachować pewną odległość. Istotne jest również, aby umieścić tego typu produkt na odpowiedniej wysokości. Zazwyczaj zaleca się, by była to wysokość nieco niższa niż wzrost mieszkańców domu. Chodzi tu o to, aby alarm włączył się zanim jeszcze dojdzie do wymieszania się tlenku węgla z powietrzem. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że czad jest lżejszy od powietrza, dlatego też szybko dochodzi do jego rozprzestrzenienia się. W przypadku gazu sytuacja może być podobna, dlatego warto rozważyć zakup czujnika gazu i czadu równocześnie.

Czy samo zamontowanie czujnika dymu i czadu wystarczy?

W przypadku sprawdzanych i certyfikowanych urządzeń można mieć zazwyczaj pewność co do ich działania. Jednak nie można wykluczyć sytuacji, gdy dojdzie do zatrucia tlenkiem węgla jeszcze przed włączeniem się alarmu. Dlatego też warto jest zastanowić się nad podłączeniem czujnika do systemu wzywającego pomoc na przykład w sytuacji, gdy tlenek węgla znacznie przekroczy normy.

© 2019 A MarketPress.com Theme