Dom czy mieszkanie?

Każdy wybór rodzi określone konsekwencje. Będąc na etapie życia, w którym zgromadzony kapitał albo określona zdolność kredytowa i chęć zaciągnięcia pożyczki pozwalają na zakup własnego lokum, stajemy często przed dylematem – mieszkanie w dużym mieście czy dom z ogrodem, ale poza nim?

Plusy i minusy

Niewątpliwie argumentem przemawiającymi za posiadaniem własnego domu jest większa przestrzeń życiowa i to nawet w przypadku, gdy dom jest malutki. Od sąsiadów dzieli nas choćby niewielka działka, a lokalizacja poza dużym miastem gwarantuje mniejsze zaludnienie obszaru w ogóle i lepsze warunki ekologiczne. Również koszty eksploatacyjne wcale nie muszą być większe niż w przypadku mieszkania, jeśli wybudujemy dom energooszczędny. Przykład? Choćby na stronie https://www.hogerdom.pl/ można wybrać dom zarówno tani w budowie, jak i eksploatacji dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów architektonicznych i technicznych.

Jednak nie zawsze możemy liczyć poza miastem na dobrą infrastrukturę (ograniczona liczba szkół, przedszkoli sklepów, utrudniona w stosunku do miasta komunikacja a często i brak asfaltowej drogi przed domem). Tych wad pozbawione jest z pewnością mieszkanie zlokalizowane w dużym mieście, ale za cenę gorszej jakości powietrza, ścisku i hałasu większego niż poza miastem.

Czy dom da się wybudować tanio?

Często pojawia się taka wątpliwość. W przypadku mieszkania sprawa jest jasna. Odbieramy gotowe do zamieszkania lokum, koszt wyposażenia można łatwo przewidzieć, ponieważ jest bardzo przewidywalny. W przypadku domu należy zadbać o więcej aspektów samodzielnie, co wiąże się z kosztami trudnymi do określenia dla osób, które nie mają doświadczenia w budowaniu.

Dlatego warto przemyśleć ofertę kupna domu w stanie deweloperskim, gdzie deweloper dokładnie określa koszt domu i zakres robót oraz służy swoim doświadczeniem i pomocą na każdym etapie budowy. Niektórzy deweloperzy, jak np. Hoger, wiele informacji interesujących klienta zamieszczają już na stronie internetowej (można sprawdzić – www.hoger.pl), dzięki czemu nawet na pierwsze spotkanie z przedstawicielem można przyjść przygotowanym i uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Koszty eksploatacji

Czy to możliwe, żeby eksploatacja domu była tańsza w przeliczeniu na 1m2 niż mieszkania? Wbrew pozorom tak. Oczywiście, dom musi być energooszczędny (więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.hogerdom.pl) i jest to warunek konieczny.

Własność nie wiąże się też z opłacaniem dodatkowego czynszu, a jeśli dom zlokalizowany jest na wsi czy w niewielkim miasteczku, jednostkowy koszt ogrzewania, opłata za wodę czy ścieki oraz podatek zawsze są tańsze niż w dużym mieście.

© 2019 A MarketPress.com Theme