Ogrzewanie domu – podłogówka czy klasyczny grzejnik?

Aby w naszym mieszkaniu lub domu żyło nam się dobrze konieczne jest stworzenie ku temu odpowiednich warunków. W naszym klimacie jednym z najważniejszych czynników jest odpowiednie ogrzewanie wnętrza. Do najpopularniejszych technik grzewczych należą przede wszystkim ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki.

Ogrzewanie podłogowe potocznie nazywane podłogówką jest coraz częściej stosowanym typem ogrzewania w wielu domach. Elementem grzewczym tego systemu są umieszczone pod podłogą przewody przez które przepływa ciepłą woda lub też elektryczne elementy grzewcze. Łagodnie promieniując ciepło jest powoli rozprzestrzenia się po pomieszczeniu.

Jedną z głównych zalet tego systemu jest wysoka estetyka jego wyglądu. Elementy grzewcze nie są widoczne dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe. Łatwiejsza jest również aranżacja pomieszczenia w związku z brakiem wystających na zewnątrz elementów.

Ważną zaletą wpływającą na wybór tego systemu grzewczego jest również jego oszczędność ciepła. Podczas projektowania ogrzewania podłogowego granicę komfortu cieplnego ustala się na poziomie 17°C. W przypadku grzejników jest to ok 20°C. Tak różnica temperatur powoduje kilkuprocentową oszczędność energii.

Cieple powietrze powstające na skutek pracy ogrzewania podłogowego jest również równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Ponieważ elementem grzewczym jest cała podłoga wszystkie części pomieszczenia nagrzewają się w takim samym stopniu i w takim samym czasie.

Tego typu system posiada też również pewne wady. Największą z nich jest przede wszystkim koszt oraz trudność w jego zakładaniu. Koszt ogrzewania podłogowego jest znacznie wyższy niż w przypadku grzejników tradycyjnych. Wykonanie tego systemu grzewczego wymaga doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności. Niewłaściwie wykonane ogrzewanie podłogowe będzie działało w sposób nierównomierny.

Drugą wadą tego systemu jest brak możliwości szybkiej regulacji temperatury. Ponieważ nośnikiem ciepła jest podłoga betonowa szybka zmian jej temperatury jest bardzo trudna. Podwyższenie lub redukcja temperatury o kilka stopni może potrwać nawet do kilku godzin.

Tradycyjne grzejniki są w dalszym ciągu stosowane znacznie częściej niż ogrzewanie podłogowe. Działanie grzejnika polega na ogrzewaniu opływającego go powietrza. W ten sposób im bliżej grzejnika tym temperatura powietrze jest wyższa. Ponieważ cieple powietrze unosi się najcieplej jest pod sufitem natomiast najzimniej przy podłodze. Podobnie jak ogrzewanie podłogowe grzejniki mają swoje zalety i wady.

Pierwszą z zalet zastosowania grzejników jest ich wydajność cieplna. Ich moc może być dobrana w taki sposób, aby nie potrzebne było stosowanie innych źródeł ciepła w pomieszczeniu. Dzięki temu sprawdzają się one bardzo dobrze w pomieszczeniach o słabej jakości izolacji termicznej.

Grzejniki podłogowe są tańsze i łatwiejsze w montażu niż ogrzewanie podłogowe. Podczas ich zakładania dużo można uniknąć takich błędów jak niewłaściwe “wyważenie” powierzchni nośnej ciepła.

Grzejniki są również przystosowane do łatwej i szybkiej redukcji lub zwiększania temperatury. Bardzo szybko można więc nagrzać pomieszczenie a w przypadku ciepła z innego źródła możliwa jest szybka redukcja temperatury grzejnika.

Do głównych wad grzejnikowy należy nierównomierne nagrzewanie pomieszczenia. Sposób działania grzejników może być niekorzystny dla zdrowia ponieważ ciepłe najcieplejsze powietrze gromadzi się na wysokości głowy człowieka.

Pomimo tego, że grzejniki wyglądają coraz zgrabniej i estetyczniej to w dalszym ciągu zajmują one część ściany., przez co aranżacja danego pomieszczenia może być znacznie utrudniona.

Wybór określonego systemu grzewczego domu jest uzależniony tylko i wyłącznie od podjętej przez jego użytkowników decyzji. Wybierając pomiędzy ogrzewanie podłogowym a tradycyjnymi grzejnikami należy rozważyć wszystkie za i przeciw obu tych systemów, a także ograniczenia związane z ich montażem.

© 2019 A MarketPress.com Theme