Rodzaje węgla, jakie możesz zakupić na składzie opału

Składy węgla rozróżniają rodzaje, czyli sortymenty węgla, według wielkości ziarna węglowego. Nie każdy typ pieca będzie w stanie spalić to, co możemy tam nabyć. Warto mieć rozeznanie w sortymentach oferowanych przez składy opału, aby zakupić najodpowiedniejszy z nich.

Sortymenty węgla. Który najlepszy?

Jak już wspomniano, dzieli się je według wielkości ziarna. Odpowiednio od największego, jest to:
– kostka (ok. 6–20cm)
– orzech (ok. 2,5–8cm)
– groszek (ok. 0,8–3cm)
– miał (ok. 0,1–3cm)
– flotokoncentrat i muł węglowy (do 0,1cm).

Węgiel będzie tym lepszy, im większe jego ziarno. Skład węgla zazwyczaj sprzedaje najwięcej kostki, orzecha oraz groszku, gdyż nadają się one do spalania w domowym piecu. Dawniej składy węgla oferowały głównie kostkę i orzech. Popularność groszku wzrosła wraz z powstaniem kotłów podajnikowych. Wcześniej był on stosunkowo tani.
Popularny kocioł zasypowy bez instalacji nadmuchowej będzie w stanie spalić każdy z trzech powyższych. Do spalania miału oraz drobniejszych sortymentów potrzebny jest kocioł z nadmuchem i podajnikiem.

Ekogroszek. Czym jest?

Każdy skład opału ma w swoim asortymencie popularny groszek, czyli węgiel kamienny o polepszonych parametrach. Jest on mniej wilgotny, pozostawia mniej popiołu i zawiera mniejsze ilości siarki.

Popularność ekogroszku zaczęła się w połowie lat 90. XX wieku, kiedy do sprzedaży w Polsce trafiły kotły retortowe. Ekogroszek miał być dla nich specjalnym, dobrze zbilansowanym paliwem. Miało ono, dzięki poprawnemu w nich spalaniu, gwarantować niską emisję zanieczyszczeń. Co z resztą, przy zachowaniu odpowiednich parametrów, jest prawdą.
Każdy skład węgla oferuje ekogroszek i jest on często równie drogi jak kostka lub orzech, choć w istocie jest produktem niższego gatunku. Skład opału zazwyczaj sprzedaje ekogroszek zapakowany w ładnie wyglądające plastikowe worki. Jest on przez to znacznie “czystszy” i “schludniejszy” od typowego węgla. Trzeba też przyznać, że mniej dymi. Być może stąd wzięło się przekonanie o jego ponadprzeciętnej jakości. Jest to oczywiście dobre paliwo, jak każdy inny węgiel dostępny na składzie węgla.

Brykiet i pellet węglowy. Egzotyka w paleniu

Brykiety i pellety z węgla nie zyskały w Polsce popularności. Spoglądając na nie z technicznego punktu widzenia są to granulowane flotokoncentraty węglowe. Brykiet węglowy ma cenę zbliżoną do ekogroszku, przy czym posiada większą kaloryczność i super niską wilgotność. Jednak z jakiegoś powodu nie sprzedaje się równie dobrze.

© 2019 A MarketPress.com Theme