Sucha karma dla psa – jak wybrać najlepszą

Najlepsza karma dla psa to karma, która zaspokaja jego potrzeby na składniki mineralne, witaminy oraz białko. Pod tym względem właściciele czworonogów mają do dyspozycji karmy suche i mokre, przy czym ich wybór jest uzależniony przede wszystkim od potrzeb konkretnego psa.

Jak wybierać karmy dla psa


Najważniejszy składnik każdej karmy dla psa jest podany jako pierwszy składnik, przy czym sami weterynarze zwracają uwagę, że coraz częściej producenci wyszczególniają składniki, co ma sprawiać wrażenie, że karma dla psów jest bogata w składniki. Po przeczytaniu etykiety może się jednak okazać, że chociaż mięso i mączki mięsne są podane jako produkty wiodące, to po podliczeniu dużą część karmy stanowią produkty zbożowe bogate w gluten, których psy powinny unikać. Jeśli jednak na opakowaniu karmy dla psa pojawia się procentowa zawartość poszczególnych składników, to w przypadku karmy mięsnej zawartość mięsa powinna przekraczać 26%.

Karma dla psów mięsna czy o smaku mięsa


W diecie psów powinno dominować mięso, przy czym mogą to być różne gatunki mięsa. W zależności od zawartości mięsa karma dla psa może być karmą o smaku mięsa (jeśli zawartość mięsa nie przekracza 4%), karmą z mięsem (jeśli mięso stanowi 4-14% wszystkich składników) lub karmą bogatą w mięso (zawartość mięsa przekracza 14%, ale jest mniejsza niż 26%). Oprócz mięsa w karmie dla psów powinny się również pojawić dodatki w postaci owoców i warzyw, rybie tłuszcze oraz minerały i witaminy.

Najczęstsze podziały karmy


Karma dla psa może się dzielić na kilka rodzajów w zależności od różnych kryteriów, wybranych przez producenta. Przede wszystkim karmy dla psa mogą być karmami przeznaczonymi dla zwierząt zdrowych (karmy bytowe) lub chorych (karmy weterynaryjne), mogą się również dzielić na karmy przeznaczone dla szczeniąt (do 12 miesiąca życia), psów dorosłych (do 7 roku życia) oraz psów starszych niż siedmioletnie. Wielu producentów karmy oferuje produkty skierowane do określonych ras psów czy też do psów o określonej wadze. Takie karmy pozwalają na zadbanie o właściwą wagę czworonoga. Karmy w zależności od wagi psa przeznaczone są dla psów małych o wadze do 10 kg, psów średnich ważących do 25 kg oraz dla psów dużych, których waga przekracza 26 kg. Podział wagowy uwzględnia również różne rasy psów. Dobór składników w takich dietach pozwala zadbać o odpowiednią kaloryczność posiłków, a sama karma stanowi źródło niezbędnych do rozwoju składników. Szczególnie dla szczeniąt poszczególnych ras ważne są odpowiednie proporcje pomiędzy białkiem, wapniem a tłuszczami zawartymi w karmie.

© 2019 A MarketPress.com Theme