Płyny infuzyjne

W wielu przypadkach leczenie płynami infuzyjnymi jest najczęściej stosowaną terapią. Przede wszystkim pozwala na szybkie uzupełnienie brakujących składników, po drugie łatwo wchłaniane są przez organizm.

Czym są płyny infuzyjne?

To roztwory wodne gotowe do podania choremu. Najczęściej podawane są przez ratowników medycznych oraz w trakcie leczenia szpitalnego po operacjach lub w leczeniu chorób przewlekłych zagrażających życiu. Podanie płynów infuzyjnych bardzo szybko poprawia stan pacjenta. Lekarze stosują dwa rodzaje płynów infuzyjnych, koloidy oraz krystaloidy.

Koloidy to roztwory wodne substancji wielkocząsteczkowych. Najczęściej stosowane są w przypadku dużej utraty krwi, by uzupełnić brakujące składniki w osoczu lub samo osocze. Koloidy stosowane są tylko po bardzo szczegółowych badaniach, ponieważ mogą spowodować wstrząs anafilaktyczny.

Krystaloidy są znacznie częściej stosowane, są tańsze, powszechnie dostępne i nie wywołują reakcji uczuleniowych. Najczęściej stosowane są sól fizjologiczna, elektrolity.

Dawkowanie płynów infuzyjnych

Płyny infuzyjne mogą być podawane za pomocą kroplówek lub pompy infuzyjnej. Obie metody pozwalają na precyzyjne dawkowanie leków, przy czym pompa infuzyjna samodzielnie dobiera dawkowanie leku w zależności od parametrów pacjenta.

Podawanie płynów infuzyjnych nie wymaga wielokrotnego wkłuwania się do żył pacjenta. Najczęściej wystarczy jednorazowe wkłucie i założenie wenflonu, do którego można podłączać różne płyny infuzyjne.

Zalety płynów infuzyjnych

Płyny infuzyjne produkowane są w ścisłych warunkach sanitarnych, są całkowicie antyseptyczne. Zapewnia to bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu. Płyny pakowane są w butelki plastikowe gotowe do bezpośredniego użycia, Wystarczy wykręcić korek i podłączyć butelkę do specjalnego wężyka oraz ustawić tempo spływania płynu.

Do płynów infuzyjnych można dodawać także leki. Jest to wygodna forma leczenia i znacznie bezpieczniejsza dla pacjenta, ponieważ nie obciąża jego układu pokarmowego.

Największym producentem płynów fizjologicznych w Polsce są zakłady farmaceutyczne w Kutnie, które w całości zabezpieczają zapotrzebowanie na płyny, nawet w sytuacjach awaryjnych, np. epidemii. katastrof, lub klęsk żywiołowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.

© 2022 A MarketPress.com Theme