Jaką kołdrę wybrać, aby spać komfortowo?

Chyba każdy wie, że sen ma duży wpływ na zdrowie. Jego jakość w dużej mierze zależy od pościeli. Dobrze dobrana i odpowiednio ciepła sprawi, że sen będzie dobry. Jak najlepiej dobrać pościel?

Jaki rozmiar jest odpowiedni?

Dobra pościel to dobry sen. A dobra pościel to przede wszystkim dobrze dobrana. Bardzo ważny jest jej rozmiar. O ile wielkość poduszek to raczej sprawa przyzwyczajenia, to rozmiar kołdry ma istotne znaczenie. Zbyt małą kołdrą trudno się będzie wygodnie otulić. Najczęściej wybierana jest kołdra 140×200 lub 160×200. Oprócz tego z reguły można jeszcze spotkać kołdry o wymiarach 200×200 i 220×200. Kołdra 140×200 jest najlepszym wyborem dla jednej osoby. Kołdra 160×200 może służyć dwóm osobom, choć lepiej wybrać wtedy kołdrę większą, o wymiarach 200×200. Kołdrę warto też dobrać do wielkości łóżka. Powinna zawsze być nieco większa niż materac lub co najmniej taka sama. To jest szczególnie istotne, gdy kołdra ma być dla dwóch osób.

Powłoczki na kołdry

Kołdry w tych trzech wymiarach dają też największe możliwości wyboru powłoczek. Można wybierać nie tylko materiał, z którego je uszyto, ale także wzory i kolorystykę, bowiem oferta jest wyjątkowo bogata. Przy innych rozmiarach jest dużo mniej ciekawych pościeli.Najlepsze są oczywiście pościele uszyte z materiałów naturalnych, czyli z lnu i bawełny. Zapewniają one odpowiednie oddychanie skóry podczas wypoczynku. Ponadto można je prac w wysokich temperaturach, dzięki czemu usunięte zostaną roztocza i inne alergeny.

Puchowa czy poliestrowa?

Oprócz wielkości kołdry, ważne jest także z czego jest ona zrobiona. Najważniejsze jest oczywiście wypełnienie. Jeszcze do niedawna stosowano przede wszystkim pierze i puch, a także wełnę. Obecnie stosuje się także wypełnienie poliestrowe lub silikonowe.Najbardziej cenione są kołdry wypełnione puchem. Lekkie i ciepłe doskonale ogrzewają. Nieco gorsze i cięższe są kołdry z pierza. Mimo sporych zalet tego wypełnienia, nie powinni go wybierać alergicy, którzy bardzo często są uczuleni nie tylko na pierze, ale także na roztocza, chętnie gnieżdżące się w tym naturalnym wypełnieniu.Dzisiejsze kołdry wypełnione poliestrem lub innym tworzywem są również bardzo dobre. Lekkie i łatwe do utrzymania w czystości, zapewniają dobrą jakość snu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vegehome.

© 2022 A MarketPress.com Theme