Rola oświetlenia w aranżacji wnętrza

Wnętrza małe, ciasne czy bez okien – wszystkie mogą być pięknie doświetlone. Warto poznać kilka trików, które pozwolą umiejętnie dobrać rodzaj oświetlenia do aranżowanej przestrzeni. Natomiast bogaty wybór wzornictwa sprawi, że lampy żyrandole czy kinkiety będą idealnie dopasowane do stylu wnętrza.

Lampy czy żyrandole?

Dla wielu osób lampy żyrandole czy plafony to po prostu źródło światła zawieszane na suficie. Różnica między nimi jest jednak bardzo istotna, gdyż źle dobrane oświetlenie może nie spełniać swojego zadania poprawnie. Najważniejszą różnicą pomiędzy lampą a żyrandolem jest ilość świateł na połączeniu elektrycznym. Każda lampa daje możliwość wkręcenia jednej żarówki, podczas gdy w żyrandolach może być ich nawet kilkanaście. Dlatego przeważnie to właśnie żyrandole stosuje się jako główne źródło światła w pomieszczeniu, natomiast lampy mają za zadanie oświetlenie akcentujące.

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Każdy sklep z lampami oraz sklep z żyrandolami posiada obecnie bogaty asortyment urządzeń oświetleniowych. Różnią się one wielkością, kształtem, kolorystyką i stylem, materiałem wykonania, a także rodzajem pasujących do nich żarówek. Prawidłowy wybór oświetlenia nie powinien ograniczyć się jedynie do walorów wizualnych, gdyż oświetlenie ma do spełnienia ważne zadanie we wnętrzu. Przede wszystkim liczy się kwestia rozmiaru i rozmieszczenia punktów świetlnych. Oprócz głównego źródła światła, które stanowić będzie lampa bądź żyrandol, we wnętrzu zastosować można również inne urządzenia. Wciąż dużą popularnością cieszą się kinkiety, których zadaniem jest delikatne rozświetlenie danego miejsca. Niemal każdy sklep z lampami oferuje również niezwykle modne lampy podłogowe. W sprzedaży znaleźć można modele retro, jak również futurystyczne metalowe konstrukcje, które pozwalają doświetlić dany punkt pomieszczenia. Dla miłośników subtelnego oświetlenia proponowane są natomiast listwy świetlne i oświetlenie punktowe.

Magia światła

Umiejętnie zastosowane urządzenia oświetleniowe mogą wpłynąć na postrzeganie wnętrza np. optycznie je powiększając. W tym celu należy użyć źródeł światła bardzo jasnego i mocnego. Obecnie każdy dobry sklep z żyrandolami dysponuje fachowym doradztwem w tym zakresie. Jeśli natomiast wnętrze wymaga dodania kameralnego charakteru i przytulności, należy skorzystać z urządzeń dających bardziej ciepłe i przytłumione światło. Lampy sprawdzą się również idealnie do akcentowania wybranych miejsc we wnętrzu.

© 2019 A MarketPress.com Theme