Wykładziny podłogowe i ich rodzaje

Wykładziny podłogowe to jedna z opcji wykończenia posadzek w naszych domach i mieszkaniach. Stanowi ona alternatywę dla paneli, desek, gresu, płytek czy betonu architektonicznego, dając ogromne możliwości aranżacyjne. Wykładzina na podłogę ma wiele rodzajów, które dzielą się między innymi na naturalne i syntetyczne.

Naturalne Wykładziny podłogowe

Naturalne elementy wyposażenia wnętrz mają szerokie grono zwolenników. Ludzie po prostu lubią otaczać się tym, co naturalne. Wielu klientów wybiera wykładziny z wełny, trawy morskiej, włókien kokosa czy agawy, które doskonale komponują się z modnymi stylami wnętrzarskimi – skandynawskim, boho czy japońskim.

Ekologiczne surowce oprócz modnego wyglądu, wprowadzają do wnętrz ciepły klimat. Co więcej, mogą tłumić hałas i doskonale pochłaniają wilgoć a wiele z nich posiada właściwości antystatyczne (co w praktyce oznacza, że nie przyciągają kurzu).

Najpopularniejszą wykładziną wykonaną z włókien naturalnych jest podłoga wełniana z owczego runa. To rozwiązanie zbliżone do dywanu znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w domach prywatnych, ale także w biurach, placówkach edukacyjnych czy salach konferencyjnych.

Na uwagę zasługuje także w pełni ekologiczna wykładzina z korka, należąca do wykładzin elastycznych.

Wykładzina na podłogę z tworzywa sztucznego

Dokonując klasyfikacji wykładziny podłogowej ze względu na pochodzenie surowców użytych do produkcji, oprócz wykładzin naturalnych wyodrębnimy także podłogi syntetyczne.

Wykładziny na podłogę z tworzyw sztucznych mogą być elastyczne albo dywanowe. Ich największą zaletą jest cena – sztuczna wykładzina imitująca dywan może być nawet połowę tańsza od tej wykonanej z prawdziwej, owczej wełny. Co więcej, naturalne tworzywa mogą uczulać, co rzadziej zdarza się w przypadku sztucznych substancji.

Elastyczne wykładziny z PCV z powodzeniem zastępują płytki czy panele. Taką wykładzinę możemy samodzielnie położyć na podłodze i jeśli po kilku latach nam się znudzi równie sprawnie będzie się jej można pozbyć. Wykładzinę PCV łatwo też utrzymamy w czystości – można ją sprzątać samodzielnie na sucho lub na mokro (przy użyciu detergentów przeznaczonych do konserwacji podłóg z tworzyw sztucznych). Mając szeroki wybór wykładziny na podłogę możemy dopasować jej rodzaj do naszych potrzeb i przyzwyczajeń.

© 2022 A MarketPress.com Theme